Oldalak

Ventralisan impingementet okozó ízületi szabad test


Írta: M. Szlávik Tünde


Vajon milyen állat lehet ez? Kígyóként tekergeti sima, jéghideg testét, majd pikkelyeit pont akkor mereszti szanaszét, amikor felér a torkodig. Fojtogat, miközben vattapamacs bolyhokat lő ki a füleidbe, amitől azt érzed, leszédülsz a kényelmetlen műanyag székről a huzatos folyosó kopott kőpadlójára.


Lehetne rosszabb, vigasztalod magad, hiszen neked legalább van ülőhelyed. Igaz, órák óta tart a várakozás, de a teher a gyereké, aki hetedikként fekszik a hatágyas kórteremben, frissen műtött, felnőtt férfiak gyűrűjében.

Isten áldja meg a mobilkommunikációt!

A 11 órától kezdődő látogatási időben örömmel konstatálod, hogy helye lett a sarokban, de továbbra is kényelmetlenül érzed magad az itt-ott véres, mindenféle bajaiktól szeméremérzetüket elvesztett, bepelenkázott altestüket szellőztető férfitestek látványától. Marad a folyosó. Őrült sebességgel pörgeted a Facebook bejegyzéseit, anélkül, hogy egyet is felfognál közülük, majd szókirakóval próbálkozol, de a kétbetűs szavak is kifognak rajtad.

Fél kettőkor jön az orvos: megpróbálnak műtőt cserélni, az ónos eső miatt sok a balesetes, az övé meg nem életmentő – talán egy óra múlva sor kerül rá. Üzenet, telefon megy az aggódóknak, s vársz tovább. Megpróbálsz abba kapaszkodni, hogy nem életmentő, de nehezen tudod elfelejteni, amikor azt mondta a gyerek, inkább vágják le a lábát, de szabadítsák meg a szenvedéstől és a kiszolgáltatottságtól.

Huszadrangú dolgokra próbálod elterelni a figyelmedet: vajon milyen régi lehet a pókháló a sürgősségi folyosóján, ha már teljesen fekete lett a portól? Mennyire kell igénytelennek lenni ahhoz, hogy valaki a kórház nyilvános WC-jéből lopja el a deszkát? A földszinten már csak a csésze és a vezetékes víz különbözteti meg a műveletet a bokorban guggolástól: se villany, se ajtózár, se ülőke, papír sose volt, s a szomszéd fülkében mindig egy klausztrofóbiás, kövér, idős néni szuszog, s te azon tűnődsz, mekkora lehet a nyaka, hogy közben rád tud nézni – no nem rajtakapottan, hanem dühösen.

Háromkor legálisan bemehetsz a kórterembe. A gyerek kérdi, láttad-e B. doktort. Láttad, míg el nem fordultál tőle, feleled. B. vizitelt, de nem látszott rajta a felismerés. Ezek szerint nem igaz a mondás az emlegetés és a csuklás összefüggéséről – vagy éppen a kedves mamája szenved a rekeszizom gyakori és görcsös összehúzódásaitól, mert gyakran forog közszájon a családodban ő is az utóbbi időben: ha a fia tisztességesen elvégzi azt az operációt két és fél éve…

Lassan mindenkinek megérkeznek a hozzátartozói, bátrabban kuporogsz a parányi széken. Te sem iszol, szolidaritásból. Az ebéd ott darvadozik órák óta az ágy fölötti polcon, rántott hal, szereti, de nem ehet, mindjárt ő jön, már nem számít semmi, túl lesztek végre az egészen. Egyre feszültebben számolod a perceket. Fél négykor csörög a telefon a folyosón: ne azért, ne azért, suttogod. Elmarad – így a nővér –, és a másik? A másik legyünk, a másik legyünk, folytatod. Léptek a folyosón: ne ide, ne ide… Belép az orvos, derűs arccal: haza lehet menni, a műtét elmarad, viszlát reggel hétkor. A gyerek arca hófehér jégvirág, két éve ugyanez volt, mondod, de senki nem reagál. Itatsz egy kis vizet a gyerekkel, iratokat, telefont bedobod a táskába, minden más marad.

Éjszaka újra az elmondhatatlan rémálmok, ébresztő az utolsó pillanatban, hogy minél kevesebbet éhezzen, szomjazzon. Pontban hétkor léptek a pulthoz, a nővérek rámosolyognak a gyerekre – naná, jóképű az ifjú rocker –, de rád is mosolyognak, pedig most nem vagy az a haj, de…

A szobában megint tolakodásnak érzed a jelenléted, a srác sem igényli, inkább a műtét után légy vele, ülsz tehát ismét a folyosón. Férjeddel egyszerre állapítjátok meg, hogy rég láttatok ennyi rossz testalkatú, görnyedt, járáshibás embert – a fehér köpenyes istenek nehezen bírják a korán kelést, küzdenek a lépcsővel és a kezükben tartott műanyag kávéspohárral. Csak a beteghordók frissek és fürgék, kincstári optimizmussal tekintenek rád, majdhogynem ismerősként, hiszen alkalmilag be vagy leltározva a kávégép és a kólaautomata mellé.

Azt ígérték, harmadik lesz, feltéve, ha nem jön be két balesetes lógó belekkel, úgyhogy számolod a versenyzőket: A oldalról ággyal együtt tolt bácsi, vasakkal a térdében – programozott Beteg 1. B oldalról idős néni kerekesszékben, vérző csuklókötéssel – Lógó Belű 1., hajaj… Lábtörött szemből, majd újabb, reméled, csak röntgenre tolják őket, de nem térnek vissza. Sokáig semmi mozgás. Kínodban az új vérnyomáscsökkentőd tájékoztatóját böngészed. A négyoldalnyi, apró betűkkel felsorolt ellenjavallat után elégedetten állapítod meg, hogy az emberiség azon elenyésző százalékába tartozol, aki egyáltalán hozzáérhet ehhez a gyógyszerhez.

Beteg 1-et visszatolják, Beteg 2. siklik tova, fiatal lány csókkal búcsúzik tőle, beteghordó elnézően mosolyog. Telefon elő. Egyszerre üzentek: ő következik, illetve már megkapta a bátorítót. De nem mozdul semmi, csak az orvos sétál a műtővel ellentétes irányba. Férjed felkiált: ki műti akkor a fiamat? Hirtelen mozdul minden, szélsebesen tolják jobbról a gyereket, csak annyi időd van, hogy odarikolts, rákendroll, s reméled, míg válogattad az ujjaidat, nem mutattál valami vállalhatatlant, amúgy sem tudod, miért csináltad ezt az egészet…

Előbb lazaanya voltál, aztán sírdogálsz egy kicsit, mert a Nagy is éppen most kezd vizsgázni az egyetemen. Félóra múlva ismét pityeregsz, mert az orvos csak akkor trappol fölfelé a lépcsőn: lassan, drága doktor úr, ne lihegjen, meg ne remegjen a keze a műtőben, odafent kincset jódoznak éppen…

Az idő lefekszik a kőpadlóra. Előre megírod az üzenetet a gyerek Kedvesének – akit meg fognak büntetni óra alatti mobilozásért –, hogy rögtön rá tudj nyomni a küldésre, ha végre vége. A Nagy összecsapja a vizsgát, rohan ki a kórházba. Együtt várja a család a nyikorgást, az ócska hordágy kerekeinek suhogását, s tudod, ahogy átteszik fiadat a betegágyra, semminek nem lesz vége, csak egy újabb szint kezdődik a mennyország-pokol életjátékban, amelynek a neve: anyaság.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nem rendeltetésszerű használat

Írta: Margittai H. Ágnes            Itt van ez a koronavírus – derült égből villámcsapásként tört ránk. Mindennap valami breaking news, ...